"32 yıllık saha tecrübemiz ile yanınızdayız."

Eğitim Kurumlarında Marka Yönetiminde Marketing – 2

23 Nisan 2018, Pazartesi
İÇERİK FOTOĞRAFLARI

3-Marka Özelliklerini Belirlemek:

Kapsamlı bir özellik – tercihen kurumun müşterilerine hitap eden ve rakiplerden farklı olan ve diğer özelliklerin belirlenmesine yardımcı olacak bir özellik.

İki – aşamalı bir yaklaşım;

1.Aşama: İnanılır, bağlantılı ve farklılık yaratan bir özellik yaratılmalıdır. Bu özellik kurumsal imajla ve öğrenci beklentileriyle uyumlu olmalıdır.

2.Aşama: Öğrencilerden ve çalışanlardan alınan verilere dayalı, marka tanıtım projelerinin oluşturulmasıdır.

Bu verileri bir marketing aracına dönüştürmek çok az kişinin iyi yapabileceği bir iştir.

 

Fırsata egemen olan hayata egemen olur. (J.J.Rousseau)

 

Başarı Öyküsü 

9 yasındaki bir Japon çocuğunun en büyük hayali; günün birinde çok iyi bir judocu olmaktır. Fakat talihsiz bir trafik kazası sonucu sol kolunu tamamıyla kaybeder.
Hem çocuk hem de ailesi yıkılır. Ailesi sırf çocuk oyalansın diye, Japonların en ünlü hocalarından birini tutar. Hoca kolları sıvar, çocuğa tek kolla yapabileceği yegâne fırlatma hareketini öğretir. 


Gece gündüz çocukla beraber bu hareketi çalışırlar. Bir müddet sonra çocuk hareketi gayet iyi ve hızlı bir şekilde yapmaya baslar. Fakat hocası çocuğa her gün saatler boyu aynı hareketi adeta ezberletir. 


Çocuk bu hareketten sıkılır ve yeni hareketler öğrenmek istedikçe hocası bu hareketi dünyada en hızlı yapan kişi olana dek çalışmasını ve başka hareket öğretmeyeceğini söyler. 

Bir müddet sonra çocuk bu hareketi yıldırım hızıyla yapmaya alışır. Bunun üzerine hoca çocuğa artı bir turnuvaya katılma zamanının geldiğini söyler.


Olacak şey değildir. Tek kollu bir judocu tek hareketle turnuvaya katılacak. Çocuk itiraz ettikçe hocası “Evlat; sen öğrendiğin hareketi yap, gerisini merak etme” diye öğütte bulunur. 

1. tur, 2. tur derken çocuk turları gayet rahat geçer. En nihayetinde finale gelinir. Tek hareket bilgisi ile finale kadar gelen çocuğun finaldeki rakibi bölgenin en iyi judocusudur. 

Çocuk dev cüsseli rakibini görünce korkar. Hocası yine sakindir, “evlat sen bu harekette dünyada teksin, kendi oyununu yap yeter” der. Çocuk rakibine kendi hareketini şimşek hızıyla uygular, rakip kalktıkça ayni hareketi yineler. İnanılır gibi değildir, çocuk tek kolla tek hareket sayesinde şampiyon olmuştur. 

 

Çocuk dayanamaz ve hocasına sorar : “Hocam inanamıyorum ben nasıl şampiyon oldum” der.

 

Hocası yine sakin ifade ile söyle cevaplar: “Bu zaferin iki sırrı var oğlum. Birincisi; judonun en güç hareketlerinden birini çok iyi yapabilmendir. 

 


İkincisi; bu harekete karşı tek bir savunma vardır; o da hareketi yapanın sol kolunu tutmak!…

Son Eklenen Yazılar