"32 yıllık saha tecrübemiz ile yanınızdayız."

Özel Öğretim Kurumlarında Dünden Bugüne Öğretmenin Etkisi !

23 Nisan 2018, Pazartesi
İÇERİK FOTOĞRAFLARI

1999’dan önce Türkiye’nin dört bir yerinde olan dershaneler çok ortaklı kurumlar idi. Bu kurumlar öğretmen ortaklıklarından oluşuyordu. Ortaklar derse giriyor kurumlarında haliyle ciddi anlamda sahip çıkıyorlardı ve kurumlarda çalışan diğer öğretmlerde de kurucu ortaklar aynı zamanda her türlü işleyişte ( branş tecrübesi, Öğrenci Veli ilişkileri, kuruma sahip çıkma gibi bir çok anlamda da mentörlük yapmakta idiler) ve öğretmeler zamanın şartlarına göre iyi denilebilecek maaşlar alıyorlardı …kısacası o dönemde hem dershane orakları hem de dershanelerde çalışan öğretmeler halinden genel anlamada memnun idi.

1999 yılı itibari ile marka eğitim kurumları kurumsal güçleri ile Anadolu’ya ve Türkiye’nin her yerinde yayılması ile beraber rüzgar ters yönden esmeye başladı. Oyunun kuralları değişmeye başladı.

Çok ortaklı dershaneler yerini patron dershanelere bırakmaya başladı. Çok ortaklı öğretmen ortaklı kurumlar bu rekabetin içinde ciddi anlamda ayakta kalamadılar ..

Süreç içinde rekabetin ciddi boyutlara ulaşması ile beraber hem öğretmenlere verilen ücretler azalmaya başladı hem de öğretmenlerin  önünde onlara mentörlük yapabilecek tecrübeli öğretmeler kalmadı. Ve dershanecilik her gecen gün her gecen yıl kan kaybetmeye başladı ..

Herkesin atladığı en önemli ayrıntı eğitim kurumlarını kurum yapan içindeki çalışanlarıdır…

Şimdi aynı film özel okulculukta da izlenmektedir..

Kurumsal  firmalar evet önemli kurumsal firmalar evet güçlü ancak eğitim kurumlarını kurum yapan içindeki çalışanları ve onların güçlü olmalarından geçmektedir ..

Büyük şirketlerin  veya eğitim sektörü dışında yatırımcıların bu sektöre girdiklerinde başarısız olma sebepleri budur. Çünkü eğitim kurumları endüstriyel kurumlar değil sosyal kurumlardır…

Artık herkesin fiziki koşulları iyi herkesin bir eğitim öğretim modeli var herkes öyle Yada böyle teknolojiyi kullanıyor ..

Eğitim kurumları bu özellikleri ile artık tercih sebebi olamayacaklar!

Eğitim kurumları kurumlarına sahip çıkan branş bilgisine hakim çocuklar için rol model   Yöneticileri öğretmeleri ve çalışanları ile ön plana çıkacaklardır

Türkiye de sadece bir eğitim markası öğretmen odaklı devam ederek şimdide okulculukta da sessiz ve derinden kaliteli bir şekilde merkeze öğreteni alarak büyümektedir!

Eğer mevcut devam eden özel okullar veya sektöre girecek olan yeni özel okullar uzun  vadeli ve başarılı bir eğitim kurumları olmak istiyorlarsa

1- Yeni kuşakta  yönetici ve öğretmen kurum aidatı nasıl sağlanır neler yapmak lazım bu soruya cevap aramalıdır. Klasik hizmet içi çalışmaların dönemi artık bitmiştir
 Klasik öğretmeleri toplayıp nasihat verme konferans verme dönemi bitmiştir

2- Kurum kazandıkça  yöneticilerde ve öğretmelerde nasıl kazanır sorusuna cevap aramalı ve yeni bir formül geliştirmeli..

Kısacası öğretmenler nasıl kurumun bir parçası haline getirilir soruna cevap bulmalıdır

3- Çalışanın branş kalitesini artırmak için farklı bir ölçme ve değerlendirme sistemi kurmalıdır.

4- Nasıl olsa markayız öğrenci markaya gelir anlayışı kısa sürmüş ve başarısız olmuştur.

Faruk TATAR
Biltest okulları
Genel Müdür

Son Eklenen Yazılar